آراد برندينگ
خانه / دسته‌بندی نشده / عرضه انواع سنگ های نما

عرضه انواع سنگ های نما

برای اطلاع از قیمت عرضه انواع سنگ های نما به سایت مراجعه کنید

انواع سنگ

ـ نظر به گوناگونی سنگ و موارد استفاده آن بهتر است به صورت اخص ، سنگ را در زمینه استفاده در ساختمان و بخصوص به عنوان نمای نهایی کار مورد ارزیابی و تقسیم بندی قرار دهیم. زیرا که زمینه کاری ما در این جهت است

ـ حقیقت آن است که تقسیم بندی های متفاوتی برای سنگهای مورد استفاده در ساختمان وجود دارد اما سعی ما بر این است تا ساده ترین آن را منعکس کنیم

طبقه بندی سنگ از حیث ابعاد و شکل هندسی:

ـ عملیات آماده سازی و فرآوری سنگ را می توان از لحظه جدا شدن آن از کوه(معدن) مورد کاوش قرار داد. بدین صورت که قطعات بزرگ سنگی را که از معدن به دست می آورند به نام « سنگ قله » معروف است. سنگ قله نباید در زیر تیغه برش خرد شود و حتی المقدور بزرگ و قابل حمل باشد سنگ قله را بوسیله دیلم، دست انفجار و یا برش از معدن جدا می کنند و بسته به نوع جنس و کاربرد آن در کارگاه بوسیله عملیات مکانیکی آماده کار می سازند. سنگهای با کاربرد خشن و بادبر را بوسیله تیشه و چکش آماده می نمایند و سنگهای تزئینی را ابتدا برش داده و در حین برش شستشو می دهند تا سنگ را شسته و خاک آن را بگیرند . آنگاه بسته به اهمیت و مرغوبیت، آن را ساب و جلا می دهند. سنگهایی که در ساختمان بکار میروند به نامهای سنگ لاشه، سنگ قواره، سنگ بادبر و سنگ پلاک مرسوم می باشند که به شرح آنها می پردازیم.

ـ سنگ لاشه:سنگی است که معمولا شکل خاصی نداشته و به همان صورتی که از معدن آورده می شود بکار میرود کاربرد آن در زیرسازی ها، پر کردن فاصله بین سنگها و کف سازی محدود می شود

ـ سنگ قواره:سنگی است که با حذف گوشه های تیز و زاید سنگ لاشه توسط تیشه کاری بدست می آید. از سنگ قواره برای دیوارها، جدول سازی و کف سازی هایی که نیاز به کمی نما سازی دارد استفاده می شود

ـ سنگ بادبر ( مالون):سنگی است که با تیشه کاری کاملا شکل منظمی یافته و بویژه یک طرف آن شکل صاف به خود میگیرد. سنگ بادبر را در تونل سازی، پل سازی، جدول سازی، دیوارهای بادبر و غیر بادبر و سنگفرش استفاده می کنند و یکی از عمده ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون بویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوسهای سنگی است که در پلها، درگاهها و طاق زیرین دالانهای سنگی مورد مصرف قرار میگیرد.

اگر به منظور ایجاد درزهای ملات خور ظریفتر ، قسمت های ملات خور این سنگ ها را به کمک کلنگ مخصوص بتراشند به آن سنگ سرتراش می گویند و اگر چار وجه ملات خور را کاملا و با دقت گونیا نمایند آن را سنگ سرتراش گونیا می نامند.

ـ سنگ بادکوبه ای: این سنگ در حقیقت سنگ سرتراشی است که دور تا دور وجه نمای آن را به عرض ۳ تا ۵ سانتیمتر با قلم، تراش داده اند.

اـ سنگ پلاک :برای نما سازی در سطوح از سنگ پلاک استفاده می شود. برای تهیه سنگ پلاک، سنگ قله را در کارگاه سنگبری به ضخامتهای مورد نظر (بین ۰٫۵ تا ۵ سانتی متر) و اشکال منظم برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آینه شدن ساب می دهند. معمولا سنگ پلاک برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و در نما، کف، پله، کف پنجره، قرنیز ، شومینه و … استفاده می شود.

اما در خصوص این گروه از سنگها(پلاک) یک تقسیم بندی حائز اهمیت است که بیان خواهد شد.

ـ الف:سنگهای حکمی یا اندازه

ـ واژه حکمی به آن دسته از سنگ هایی اطلاق می شود که با اندازه مشخص( هم طول و هم عرض) جهت تهیه به کارخانه و یا واحد فروش سنگ سفارش داده می شود. این گونه سفارش بسته به نقشه کار صورت میگیرد

ـ ب: سنگهای طول آزاد

ـ در این دسته سنگهایی قرار می گیرند که تنها عرض آنها مشخص می شوند و اندازه طولی آنها مشخص نیست. هرچند با توجه به ابعاد سطح کار ، گاه حداقل و حداکثری هم برای اندازه طول وجود دارد.ـ

طبقه بندی سنگها از حیث جنس

عمده ترین سنگ هایی که در عملیات ساختمانی در ایران بکار می روند عبارتند از:

سنگ تراورتن
سنگ گرانیت
سنگ مرمریت
سنگ چینی
سنگ مرمر
سرپانتین
ماسه سنگ
شیست
تراورتن : این سنگ حاصل رسوبات جریانات آب گرم زیرزمینی می باشد که بیشتر در بستر چشمه های ، مردابها و سفره های آب زیرزمینی تشکیل می شود. تراورتن به رنگهای متنوع سفید، کرم ، خاکستری و … وجود دارد. این سنگ را برای نماسازی داخل و خارج ساختمان به کار می برند.

گرانیت: از انواع سنگهای آذرین بوده و بسیار سخت و محکم، بادوام و بسیار جلا پذیر است. ساب زدن و جلاپذیری از ساب معمولی و نمای سنگی تا مرحله آینه ای شدن امکان پذیر است.گرانیت خرد شده را برای تهیه بتن زیر سازی جاده و راه آهن و سنگ ساختمانی آن را برای بناهای یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و کف سازی به کار می برند. از انواع گرانیت ساختمانی می توان گابرو، دیاباز که اصطلاحا به ان گرانیت سیاه هم می گویند نام برد.

کوارتزیت : این نوع سنگ که اغلب با سنگ گرانیت نیز اشتباه می شود دارای ویژگیهای متفاوتی است و از گرانیت سخت تر است. این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل شناسایی است. کوارتزیت را بخاطر ظاهر زبر آن بیشتر در ساختمانهای ارزان قیمت و روستایی به کار می برند. رنگ آن بیشتر قهوه ای سوخته، سرخ، خاکستری و قهوه ای است.
مرمریت:از انواع سنگ های دگرگون است که در رنگهای سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نما سازی داخل ساختمان شامل، کف، دیوار و کارهای هنری بکار می برند.

ماسه سنگ:این سنگها از نوع رسوبی هستند که از چسبیدن دانه های سیلیس به یکدیگر به وجود آمده اند. مواد این سنگ ممکن است سیلیس، اکسید آهن و یا خاک رس باشد. سختی و دوام قطعات این سنگ بستگی به نوع چسب آن دارد.
رنگ این سنگها معمولا خاکستری، قهوه ای، سرخ و ارغوانی است. ماسه سنگ کاملا سیمانی شده را ممکن است کاملا خرد نموده و در زیر سازی راه آهن و جاده ها به کار برند. همچنین ماسه سنگ کوارتزی را به عنوان ماسه ریخته گری و ماده اولیه شیشه استفاده می کنند.

سنگ توف : از انواع سنگهای خاکستر آتشفشان بوده که به علت چسبندگی کم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می شود و به صورت دانه های ریز از آن جدا می شود. این سنگ را به علت سبزی چشم نوازی که دارد در کار دیوار سازی، پارک سازی و دیوارهای حایل استفاده می کنند.

سنگ آهک : از انواع سنگهای رسوبی است و در سطح وسیعی از نظر اندازه، قواره و شکل و رنگ وجود دارد. سنگ آهک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان، دیوار، تزئینات کف، نماسازی، مجسمه سازی و ستون سازی به کار می برند.

مرمریت : از انواع سنگ های دگرگون است که در رنگهای سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نما سازی داخل ساختمان شامل، کف، دیوار و کارهای هنری بکار می برند.

شیست : سنگهای لایه لایه سیاه رنگ می باشند که از انواع سنگهای دگرگونی هستند و به مصرف فرش کردن کف، پیاده روها، خیابانها، باغها و پارکها می رسند.
منبع:سنگ نما

جهت خريد و فروش اين محصول می توانيد با ما در ارتباط باشيد:
مدير فروش: جعفری
راه های ارتباطی:
شماره موبايل: 09172423437
آدرس کانال: Emaratstone_co@
پست الکترونيکی: EmaratStonetrading@gmail.com

مطلب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازرگانی عمارت