آراد برندينگ
خانه / سنگ نما ساختمان / انواع سنگ های ساختمانی و نما

انواع سنگ های ساختمانی و نما

برای مشاهده انواع سنگ های ساختمانی و نما به این سایت مراجعه کنید

سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق می ;شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته ;اند، درست شده ;است.
در مقابل خاک توده ;ای از ذرات با دانه ;های منفصل یا دارای پیوند سست است که بر اثر هوازدگی سنگ ;ها و به طور برجا تشکیل شده ;است.
لیکن در مهندسی و کارهای ساختمانی قابلیت حفاری مصالح زمین ;شناسی به عنوان شاخصی در طبقه بندی آن ;ها به دو گروه سنگ و خاک مورد استفاده قرار می ;گیرد.

طرز تهیه سنگ ;ها و انواع آن

قطعات بزرگ سنگی که از معدن به دست می ;آورند به نام “سنگ قله” معروف است. سنگ قله نباید در زیر تیغه برش خرد شود و حتی ;المقدور بزرگ و قابل حمل باشد. سنگ قله را به وسیله دیلم، دست انفجار و یا برش از معدن جدا می ;کنند و بسته به نوع جنس و کاربرد آن در کارگاه به وسیله عملیات مکانیکی آماده کار می ;سازند.
سنگ ;های با کاربرد خشن و باربر را به ;وسیله تیشه و چکش آماده می ;نمایند و سنگ ;های تزئینی را ابتدا برش داده و در حین برش شستشو می ;دهند تا سنگ را شسته و خاک آن را بگیرند آنگاه بسته به اهمیت و مرغوبیت، آن را ساب و جلا می ;دهند .

سنگ ;هایی که در ساختمان به کارمی ;روند به نام ;های سنگ لاشه ;، سنگ قواره، سنگ بادبر و سنگ پلاک مرسوم می ;باشند.

۱ـ سنگ لاشه: سنگی است که شکل خاصی نداشته و به همان صورتی که از معدن آورده می ;شود به کارمی ;رود و کاربرد آن در زیرسازی ;ها، پر کردن فاصله بین سنگ ;ها و کف ;سازی خشن محدود می ;شود.

۲ ـ سنگ قواره: سنگی است که از سنگ لاشه به دست می ;آید و در کارگاه ساختمانی با کمی تیشه ;کاری ابعاد منظمی یافته و دارای گوشه ;های معین می ;گردد. از سنگ قواره برای دیوارهای باربر، جدول ;سازی و کف ;سازی ;هایی که نیاز به کمی نماسازی دارند، استفاده می ;شود.

۳ ـ سنگ بادبر (مالون): سنگی است که با تیشه ;کاری کاملا شکل منظمی یافته و به ;ویژه یک طرف آن شکل صاف به خود می ;گیرد.
سنگ بادبر را در تونل ;سازی، پل ;سازی، جدول ;سازی، دیوارهای باربر و غیر باربر، سنگفرش و پله استفاده می ;کنند و یکی از عمده ;ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون به ;ویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوس ;های سنگی است که در پل ;ها، درگاه ;ها و طاق زیرین دالان ;های سنگی مورد مصرف قرار می ;گیرد.

۴ ـ سنگ پلاک (تزئیناتی): برای نماسازی در سطوح از سنگ پلاک استفاده می ;شود. برای تهیه سنگ پلاک، سنگ قله را درکارگاه سنگبری به ضخامت ;های مورد نظر برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آینه شدن ساب می ;دهند.
سنگ تزئیناتی ارزان را از تراورتن و سنگ ;های گران قیمت را از گرانیت و مرمر انتخاب می ;کنند. سنگ پلاک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و در کف، دیوارپله، کف پنجره، کنار و زیر دیوار گچی و وسایل تزئیناتی نظیر گلدان، شمعدان، جدول و جوی و غیره استفاده می ;کنند.
انواع سنگ ;های ساختمانی ایرانی
عمده ;ترین سنگ ;هایی که در عملیات ساختمانی در ایران به کار می ;روند عبارتند از گرانیت ;، سنگ سبز توف کوارتزیت، سنگ آهک تراورتن، مرمر، سرپانتین، ماسه سنگ و شیست.

گرانیت: از انواع سنگ ;های آذرین بوده و بسیار سخت و محکم، بادوام، زبر و بسیار جلاپذیر است. ساب زدن و جلاپذیری از ساب معمولی و نمای سنگی تا مرحله آینه ;ای امکان ;پذیر است.
گرانیت خرد شده را برای تهیه بتن زیرسازی جاده و راه ;آهن و سنگ ساختمانی آن را برای بناهای یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و کف ;سازی به کار می ;برند.
از انواع گرانیت ساختمانی می ;توان گابرو، دیاباز، که اصطلاحا به آن گرانیت سیاه هم می ;گویند را نام برد.

کوارتزیت: این نوع سنگ که اغلب با سنگ گرانیت نیز اشتباه می ;شود، دارای ویژگی ;های متفاوت است و از گرانیت سخت ;تر است. این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل شناسایی است.
کوارتزیت را به خاطر ظاهر زبر آن بیش ;تر در ساختمان ;های ارزان ;قیمت و روستایی به کار می ;برند. رنگ آن بیشتر قهوه ;ای سوخته، سرخ، خاکستری و قهوه ;ایست.

ماسه سنگ: این سنگ ;ها از نوع رسوبی هستند که از چسبیدن دانه ;های سیلیس به یکدیگر به وجود آمده ;اند. مواد این سنگ ممکن است سیلیس، اکسیدآهن و یا خاک رس باشد. سختی و دوام قطعات این سنگ بستگی به نوع چسب آن دارد. رنگ این سنگ ;ها معمولا خاکستری، قهوه ای، سرخ و ارغوانی است.
ماسه سنگ کاملا سیمانی شده را ممکن است کاملا خرد نموده و در زیرسازی راه ;آهن و جاده ;ها به کار برند. همچنین ماسه سنگ کوارتزی را به عنوان ماسه ریخته ;گری و ماده اولیه شیشه استفاده می ;کنند.

سنگ توف: توف از انواع سنگ ;های خاکستر آتشفشان بوده که به علت چسبندگی کم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می ;شود و به صورت دانه ;های ریز از آن جدا می ;شود. این سنگ را به علت سبزی چشم ;نوازی که دارد در کار دیوارسازی، پارک ;سازی و دیوارهای حایل استفاده می ;کنند.

سنگ آهک: از انواع سنگ ;های رسوبی است و در سطح وسیعی از نظر اندازه، قواره، شکل و رنگ وجود دارد. سنگ آهک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان، دیوار، تزئینات کف، نماسازی، مجسمه ;سازی و ستون ;سازی به کار می ;برند .

تراورتن: این سنگ حاصل رسوبات جریانات آب گرم زیرزمینی می ;باشد. تراورتن به رنگ ;های سفید، کرم و خاکستری وجود دارد. این سنگ را برای نماسازی داخل و خارج ساختمان به کار می ;برند.

مرمر: از انواع سنگ ;های دگرگون است که در رنگ ;های سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می ;باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نماسازی داخل ساختمان شامل کف، دیوار و کارهای هنری به کار می ;برند.

شیست: سنگ ;های لایه لایه سیاه رنگ می ;باشند که از انواع سنگ ;های دگرگون هستند و به مصرف فرش کردن کف، پیاده ;روها، خیابان ;ها، باغ ;ها و پارک ;ها می ;رسند.

جهت خريد و فروش اين محصول می توانيد با ما در ارتباط باشيد:
مدير فروش: جعفری
راه های ارتباطی:
شماره موبايل: 09172423437
آدرس کانال: Emaratstone_co@
پست الکترونيکی: EmaratStonetrading@gmail.com

مطلب پیشنهادی

تولید کننده سنگ نما خارجی ساختمان

تولید کننده سنگ نما خارجی ساختمان

تولید کنندگان سنگ نما خارجی ساختمان از طریق نمایندگان خود در کشور ایران اقدام به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازرگانی عمارت